Pages

27.6.11

LİMON BULUTU

Sanırım yaz geldi artık...Sanırım diyorum çünkü havanın durumu malumunuz...
Yazın geldiğini sadece havadan anlamıyoruz tabii...Bu mevsim için öne çıkan unsurlar var...Tiril tiril elbiselerden bahsedilmeye ve giyilmeye başlandıysa, burnu açık ayakkabılarınız ortaya çıktıysa, kilonuz aynı olsa bile aynada daha iri göründüğünüzü düşünüyorsanız yaz gelmiş demektir :)

Aynadaki görüntünüzle ne kadar boğuşursanız boğuşun, gecenin 23:35'inde, koltuğunuza gömülmüş bir vaziyette film seyrederken araya giren magnum reklamında ağzım sulanmıyor diyeniniz varsa; yüzüne pat diye -yalancı- derim ben, hiç kusura bakmayın...Saat 20:30'da filan köşedeki bakkal, yakındaki market vs. açık oluyor, kimisinin telefonu var siparişi veriyorsunuz hooop dondurma kapıda... Ya da muhteşem iyi bir kocanız, karınız, sevgiliniz, delikanlı evladınız var gidip alıveriyor hemencecik... Ama 23:35'te çoğu yer kapalı ve muhteşem etiketi altında yukarıda saydıklarım ya uyuyor ya da sizden daha mayışmış bir vaziyette koltuğa yapışmış durumdalar...Dondurma canım çekti deseniz, yüzünüze dondurmadan daha soğuk bakacaklarına emin olun :)
İşte bu tarif bu gibi durumlar için...Kolay, pratik ve hayat kurtarıcı...Üstelik maliyeti 2-3 magnuma ödediğiniz para kadar bile tutmaz.

Bu ölçülerle, iki dikdörtgen borcam büyüklüğünde limon bulutunuz olacak...Eğer evinizde varsa, şu silikon kalıpları da kullanabilirsiniz. Ben bir tane cam bir kaba, 8-10 tanede silikon kalıplara döküyorum her seferinde. Tavsiyem servisten 10 dakika önce buzluktan çıkarmanız, çok buz şeklinde ikram etmeyin, biraz çözülsün. Kalıp olarak borcam kullandıysanız, kesmek için biraz bekleyin. Nane yaprağı, vişne taneleri veya böğürtlen sosu ile servis etmenizi öneririm.

3 aşamadan oluşan bir malzeme sıralaması yapacağım. Zor olduğunu sanmayın. Toplamda 10 dakika bile sürmez.

MALZEMELER

1.Aşama
* 3 adet limon
* 1 su bardağı toz şeker
2.Aşama
* 1 paket ( poşet ) limonlu jöle
3.Aşama
* 1 paket ( poşet ) kremşanti
* 1 su bardağı soğuk süt

HAZIRLANIŞI

1.aşama için, geniş bir kaba bir bardak tozşekeri alın ve üzerine 3 limonun kabuklarını rendenin ince tarafı ile rendeleyin.

Sonra da rendelemiş olduğunuz limonları tozşekerin üzerine limon sıkacağı ile sıkın. Bir kaşık yardımıyla iyice karıştırın.

2.aşama için, 1 poşet limonlu jöleyi üzerindeki tarife göre hazırlayın. Jöle tarifi genellikle bir poşet için, 250 gr. sıcak suda çözüldükten sonra, 250 gr. soğuk su ilavesi temeline dayanır.
3.aşama için, ayrı bir kapta bir su bardağı ile bir poşet kremşantiyi mikser yardımıyla iyice çırpın.

Şimdi bu üç karışımı alacak büyüklükteki bir kabı alın ve üç karışımı da buraya boşaltın ve yine mikser yardımıyla iyice karıştırın.

Suyla ıslatmış olduğunuz cam kabınıza ve/veya silikon kaplarınıza dökün.

Ve buzluğa kaldırın. 4 saat kadar sonra limon bulutunuz servise hazırdır. Günlerce, haftalarca buzlukta muhafaza edebilirsiniz. Gerçi ben o kadar uzun süre kalacağını sanmıyorum :)) Diğer yiyeceklerin kokusunu almaması için, streç folyo ile üzerini kapamanızda fayda var.


İşte bu kadar :)
Dondurma değil belki ama inanın vazgeçemeyeceğiniz bir lezzet...

Sevgiyle paylaşmanız dileğiyle.....

2 yorum:

SAVET dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
ozguncelezzetler dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.