Pages

23.7.15

Hiç Kimsenin Çocuğu....


 
Kendinize olan inancınızı ve umutlarınızı yitirmemeniz dileğiyle, gerçek bir hayat hikayesini paylaşıyorum sizinle.

Bu yaşıma kadar şunu öğrendim ki; siz ne anlatmak isterseniz anlatın, karşınızdakinin algısıyla değişiyor anlatmak istedikleriniz. Bu hikayeyi ister kendinize yontun, ister ülkemize yontun. Bence kendimizden başlamakta fayda var, eğer gönülden isterseniz sonrası zaten gelir. Zira, bazı şeyleri affetmezsek, gelişip değişemeyeceğiz.
Zor olduğunu biliyorum; biliyorum çünkü bizzat kendi hayatım bu tip örneklerle dolu; affetmeseydim ve affedilmeseydim devam edemezdim....

***

Nobody's Child - Hiç Kimsenin Çocuğunun Hikayesi

Marie, 1930 yılında alkolik bir annenin evlilik dışı çocuğu olarak dünyaya gelir. Annesi ona bakamayınca 5 yaşında olan Marie'yi yurda verir. Ardından bir çift onu evlatlık edinir. Marie'nin kaderi ne yazık ki yine yüzüne gülmez, çünkü onu evlatlık edinen çift sadist çıkar. Bu italyan asıllı çift küçük kızı evin mahzenine kapayıp sistematik biçimde işkence eder. Dışardan bakıldığında normal ve çok saygın göründükleri için, bunu yıllarca rahatlıkla gizleyebilirler ve Marie adeta cehennemden geçer.

 Marie Rose 17 yaşında depresyondan felç geçirir. Halüsinasyonlar da gördüğü için doktorlar ona şizofren teşhisi koyar ve onu akıl hastanesine yerleştirirler. Marie hayatının 17 yılını orada geçirir ve çok zor yıllar yaşar. Umutsuzluk ve çaresizlik içinde kıvranır durur. Yemek yemez, yerinden kımıldamaz ve sıkça intihar etmeyi düşünür.
 

Otuz dört yaşına geldiğinde doktorlar Marie'nin durumunu yeniden değerlendirir. Onun şizofren olmadığına, ağır depresyon geçirdiğine ve panik atak yaşadığına karar verirler. Arkadaşlarının ve kendisini seven bir kaç sağlık görevlisinin yardımıyla Marie hastaneden çıkar.
 

O artık hür ve yaşamını nasıl sürdüreceğine dair kendisi karar verme aşamasındadır. Terk edilmiş, işkence ve tacize uğramış, otuzdört yılı ziyan olmuş bir kişi olarak hiçte kolay olmayacaktı, ama o yılmadı ve kızgın, öfkeli, umutsuz olmak yerine sıfırdan başlamayı tercih etti.
 

Yetkililer "Aklı dengesi yerinde değil, okuması imkansız" dedikleri halde Marie, Salem State Üniversitesine Psikiyatri bölümüne girer ve mezun olur. Bu ara kanser hastalığına yakalanır ve mücadelesini kazanır. Kendisi gibi akıl hastanesinden çıkmış ve iyileşmiş Joe ile evlenir. Kocası maalesef altı sene sonra ölür ve Marie kendini işine verir. Uzun yıllar doktor olarak çalıştıktan sonra Harvard Üniversitesi'nde mastır yapar. Psikiyatrik hastalarla çalışır, konferanslar verir. Biyografisi yazılır ve hayatı film olur (Nobody's Child). Bir çok ödüle layik görülür.
 

Elli sekiz yaşındayken, "vay be!" dedirtecek birşey yapar: On yedi yılını geçirdiği Masachusetts Danver Devlet Hastanesine yönetici olarak atanır.
 

Verdiği bir basın toplantısında şunları söyler: "Eğer affetmeyi öğrenmeseydim, bir damla bile gelişemezdim. Yaşamım ziyan edilmiş bir yaşam olurdu. Ve bugün bu hastaneye yönetici olarak dönemezdim." 
Marie Rose Balter'in yeni görevini haber yapan bir Ajans, onun zafer açıklamasını da şöyle yapar: "En uzun yolculuk, beynimizden yüreğimize yaptığımız yolculuk. Affetmek bu yolculuğun en kestirme yolu. Affetmeyi gerektiren her yara, içinde önemli bir dersi barındırır. Dersi görebilmek için yarayı yeniden deşerek yüzleşmek zorunda kalsak bile..." 

***

Marie, 6 Ağustos 1999 yılında Massachusetts'de vefat etmiştir ve bu hayatta hiçbir şeyin imkansız olmadığını gösteren en güzel örneklerden biridir. Mülkiyet anlayışı kişide kişiye göre değişir. Bunu iyi yorumlamanızı arzu ederim. Hayat seçimimizde ilerlerken, seçtiğimiz "amaç" , şekillenmemize en büyük katkıyı sağlıyor bence.

Anlamsızlık Çağına girdik deniyor ya şimdilerde; o anlamsızlığa katkıda bulunmamak için bunu daha dikkatli düşünsek iyi olacak....

Hiç yorum yok: